Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE:2
DNES:110
TÝDEN:1549
CELKEM:1059279

Aktuální počasí

dnes, pátek 29. 9. 2023
skoro jasno 26 °C 13 °C
sobota 30. 9. slabý déšť 21/12 °C
neděle 1. 10. oblačno 22/11 °C
pondělí 2. 10. oblačno 25/12 °C

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Navigace

Obsah

Devítky v galerii Uhelný mlýn

Typ: náš tip
Devítky v galerii Uhelný mlýn Šperkařský workshop v Libčicích nad Vltavou

Paní učitelka lída Gerlichová píše:

Smalty-Smalt je unikátní technika, která má po vypálení vlastnosti podobné sklu – smalty jsou křehké, ale jinak jsou velmi trvalé a nevadí jim venkovní podmínky.

A jak vypadal workshop? Děti dělaly techniku tzv. nepravého smaltu – barevný prášek se nataví na kovovou desku a vytvoří celistvý povrch. Pro výpal pravého smaltu je třeba teplota minimálně 800°C, zatímco nepravý je možné zatavit nad plotýnkou. Výsledek ale vypadá a chová se velmi podobně, sice nevydrží tisíce let jako pravý smalt, ale vydrží taky dost. Technika je jednoduchá a každý to zvládne, zároveň je možné si s tím hodně vyhrát! Jak se dařilo našim žákům, můžete vidět na přiložených fotografiích.

V galerii Uhelný mlýn vystavovaly sestry Válovy:

Sestry Válovy patří k nejvýraznějším osobnostem českého umění od konce 50. let 20. století, kdy se staly součástí výrazného nástupu mladé umělecké generace v rámci uvolňujících se poměrů společensko-kulturního „tání“. Od samého počátku vycházela tvůrčí výpověď obou sester z hlubokého soucítění s údělem člověka, nejdříve promítaného do konkrétních výjevů z průmyslového prostředí jejich rodného Kladna, posléze jako všelidská symbolika zobecněných figur. „I když je jejich umělecké svědectví jasně zakotvené v generačních a historických souvislostech, neobyčejně silný lidský náboj jejich tvorby tyto hranice daleko přesahuje,“ říká Richard Drury.

 


Vytvořeno: 17. 1. 2023
Poslední aktualizace: 17. 1. 2023 10:38
Autor: Správce Webu